Me armastame küünlaid eriti talvisel pimedal ja külmal ajal, et tuua oma koju õdusust ja sageli ka head aroomi. Mille järgi valida küünlalt, mis oleks nii tervisele kui ka keskkonnale ohutu.
Meie poed on täis kõikvõimalike lõhnade ja värvidega küünlaid. Igaüks näeb välja parem kui teine ja lõhnab veel oivalisemalt. Kindlasti oled kuulnud, et peaksid eelistama sojavaha küünalt. Aga miks? Kas kõik sojavaha küünlad on ühtmoodi tervislikud?
Sojavaha saadakse sojaubadest. Sojaubadest valmistatakse sojaõli, millest omakorda hüdrogeenitakse sojavaha. Sojataimed on täpselt nagu Eestis kasvav raps. Sojavaha on taastuv ressurss, sest sojauba saab kasvatada järgmisel aastal uuesti.
Seevastu parafiin on nafta tootmise jääkprodukt. Nafta on teadagi mürgine ning mittetaastuv loodusvara. Parafiiniküünalt põletades hingad sisse mürgised ühendeid nagu benseen ja tolueen – mida peetakse kantserogeenseteks aineteks. Parafiinküünalde puhul kehtib reegel, mida värvilisem ja lõhnavam – seda mürgisem. Vahel on parafiinküünaldel märgitud koostiseks mineraalvaha, kuid see on kahjuks üksnes tarbija eksitamiseks. Parafiini kasutatakse laialdaselt ka kosmeetikatööstuses, sest ta on lihtsalt nii odav tooraine. Kõlab päris õudselt, sest samahästi võiksid ju endale naftat peale määrida!
Sojavaha küünalde tegijaid on palju, kuid siiski pole kõik sojavaha küünlad tervisele ohutud. Sojavaha on küll ise enamasti 100% looduslik tooraine, kuid paljud küünlameistrid kasutavad sünteetilisi lõhnaaineid, mis paraku ei ole tervisele kasulikud. Kõik need imelised šokolaadi, šampanja lõhnad on kahjuks sünteetilised. Järgmine kord, kui ostad maasikalõhnalise küünla, siis tea, et maasikast ei ole võimalik teha naturaalset eeterlikku õli. Aas Kairi Butiik Sojavahast küünal Maikelluke on tervisele ja keskkonnale ohutud, kuna neile pole lisatud sünteetilisi lõhnaained. Aas Kairi Butiik küünaldele on vähesel määral lisatud sünteetilisi värvaineid, kuna looduslikud värvaineid ei ole vahaga võimalik kasutad.
Sojavaha head omadused on
-
Tervisele ohutum
-
Keskkonna sõbralik
-
Taastuv ressurss
-
Biolagunev
-
Põleb aeglasemalt
-
Kasutab vähem hapnikku
Parafiini omadused on
-
Tervisele kahjulik
-
Naftajääk
-
Mitte taastuv loodusvara
-
Parafiini põlemisel lendub sisse hingatavasse õhku mitmeid mürgiseid/kantserogeenseid ühendeid
-
Põlemiseks kasutab väga palju hapnikku
Kui sa armastad palju põletada lõhnaküünlaid vali kindlasti looduslike eeterlike õlidega valmistatud sojavahast või mõnest muust looduslikust toorainest küünlaid – nii hoiad oma tervist ja keskkonda. Lisaks heale lõhnale on eeterlikel õlidel erinevad toimed – näiteks lavendel rahustab, rosmariin aitab keskenduda, Ylang Ylang aitab romantilist õhkkonda luua jne. Naudi küünlasoojust ja eeterlikke õlide imelisi aroome ja erinevaid toimeid. NB! Kui oled lõhnade suhtes allergiline eelista siiski pigem lõhnatut küünalt.
Küünalde põletamisel pea meeles ohutusnõudeid:
-
Enne küünla süütamist lõika taht mitte rohkem kui 1 sentimeetri pikkuseks
-
Küünalt põleta eemal kõikvõimalikest kergesti süttivatest esemetest – nt nagu kardinad.
-
Esimesel korral põleta küünalt nii kaua kuni terve pealispind on sulanud.
-
Ära põleta küünalt üle 4 tunni järjest.
-
Ära jäta küünalt järel valveta – eriti laste ja lemmikloomade vahetusse lähedusse.
-
Kui tunned, et küünla lõhn tekitab sinus allergilisi reaktsioone, kustuta küünal koheselt ja tuuluta toad.
Valides loodusliku küünla, hoiad keskkonda ning enda ja oma lähedaste tervist – see ongi su kõige kallim vara. Aitäh, et hoolid!