Võrdleme omavahel loodusliku ja sünteetilise koostisega seebi peamisi omadusi ning selgitame välja kumb on tegelikult parem oma hügieeni eest hoolitsemiseks.
Seep on üks tavalisemaid ja enamlevinud hügieenivahendeid, mida enamus meist kasutab igapäevaselt, olgu siis vedel- või tükiseebina, loodusliku või sünteetilise koostisega. Või kas ikka on? Mis vahe on üldse looduslikul ja sünteetilisel seebil ning kumba eelistada igapäevaseks hügieeniks?
Looduslik seep
Looduslik seep on leelise ja looduslikku päritolu taimsete õlide või loomsete rasvade baasil valmistatud traditsiooniline puhastusvahend. Teisiti tööd on seep leelisega seotud rasvhapete sool. Looduslik seep on veel maailmas vanim puhastusvahend, mille valmistamine ja kasutamise ajalugu ulatub aastatuhandete. Vanasti kasutati seebi käesoleva leelisena puutuhka, kaasajal on tuhk asendatud seebikivi ehk naatriumhüdroksiidiga ( sodium hydroxide ). Taimsete õlidena kasutatakse oliivi-, kookose-, palmi-, päevalille-, avokaado-, kanepiseemne- ja teisi taimedest saadud õlisid. Samas võib looduslik seep olla valmistatud ka loose rasva baasil.
Sünteetiline seep
Sünteetiline seep on loodusliku seebi edasiarendus, olles tegelikult seebilaadne toode. Inglise keeles nimetatakse seepe sihilikult eri terminitega nagu cleaning bar , beauty bar jne, et eristada neid looduslikust seebist. Sünteetilised seebid on valmistatud sünt pesuaine baasil, mille sobivaks on erinevad sulfaadid sodium laureth sulfate , sodium lauryl sulfate , ammonium lauryl sulfate . Siia hulka kuuluvad enamus tööstuslikult valmistatud nii-öelda laiatarbe seepe (Dove, Palmolive, Nivea, Fa jne).
Koostis
Nagu juba viidatud on looduslik seep eespool 100% loodusliku koostisega sisaldab erinevaid taimseid õlisid, aga ka erinevaid võideid, savisid, ravimtaimeid jne. Sünteetiline seep seevastu, sisaldab suuremal või vähemal määral erinevaid sünteetilisi koostisaineid. Võrdleme lähemalt kaht juhuslikult valitud seepi – üks loodusliku, teine sünteetilise koostisega.
Valitud looduslikud seep koosneb neljast koostisest – seebistatud looduslikud oliivi- ja loorberiõlid, vesi ja glütseriin. See oli kasutatud hüdrohüdroksiid ei ole pakendile märgitud, sest valmistoode seda ei sisalda ning kogu hüdroksiidi on seebi valmistamise käigus ära kasutatud.
Sünteetiline seep koosneb 17 erinevast koostisest, millest kõige rohkem on sünteetilist päritolu. Lisaks seebistatud kookosõlile ja veele on kasutatud kasutatud loomset päritolu rasva ja sellest saadud glütseriini ning mitmeid lisaaineid aineid, kel, säilitusaineid, värviine ja parfüüm. Mõned koostisained on eeldatavalt allergeense, kantserogeense või toksilise toimega ( EDTA, Methyl Benzoate, Benzyl Alcohol, CI 77891 )(1, 2).
Sünteetiliselt valmistatud tooted on odavamad ja on lihtsam toota suurtes kogustes väikeste kulude juures. Samamoodi on odavam loomset päritolu rasvaine kasutamine, mis sageli on toiduainetööstuse üks jääkprodukte, kui taimsete õlide kasutamine seebi tootmisel. Kvaliteedi osas on aga odavam harva parem kui kallis. Rääkimata sünteetiliste ainete võimalikust mõjust meie organismile. Sünteetilised seebid sisaldavad sageli kunstlikke lisaaineid (parabeenid, petrokemikaalid, kunstlikud lõhna- ja värviained, ftalaadid jmt), mis suuremates kogustes võivad omada kahjulikku mõju organismile ja meid ümbritsevale keskkonnale.
Puhastusvõime ja hügieenilisus
Puhastusvõime ja hügieenilisuse osas loomulik ja sünteetilisel seebil suuri erinevusi ei ole. Oma põhieesmärgi, puhastamise osas on looduslik ja sünteetiline seep üsna piisavd. Seebi puhastusvõime tuleneb seebi koostises olevast puhastusainest. Käte- ja kehapesuks mõeldud seejuures ei ole parem mitte tugevam ja tõhusam puhastusvahend, vaid pigem vastupidi, õrnema ja leebema vahend, mis ei kahjustaks täielikult nahka ega selle mikroloorat. Kuigi antud näite puhul seepidel puhastusvõime osas erilist vahet ei ole, kaldub ka selles osas eelistus pigem loodusliku koostisega seebi poole.
Nahasõbralikkus
Seebi nahasõbralikkus sõltub mitmest erinevast faktorist nagu keemiline koostis, pH tase, seebis kasutatud puhastusaine näitab ja tugevust. Looduslik seep on oma leelise koostise tõttu aluselise pH tasemega (pH tase 8-10), samal ajal kui naha loomulik pH tase on pigem kergelt happeline. Sünteetiliste seepide pH varieerub seebispetsiifiline puhastusvahendist ja lisaainetest kergelt happelisest tugevalt aluseliseni (pH tase 4,5-12,5).
Kõrge aluselise pH nahatasemega seep võib mõjuda kuivatavalt ja ärritavalt. Seebi mõju parandamiseks lisatakse nende koostisesse nahka ravivaid ja pH taset balansseerivaid koostisaineid. Looduslike seepide puhul on aineteks taimsed õlid ja ekstraktid, erinevad võided (kakaovõi, sheavõi), savid. Sünteetiliste seepide puhul erinevad sünteetilised stabilisaatorid ja emulgaatorid.
Seega kõrgem aluseline pH tase ei tähenda loodusliku seebi väiksemat nahasõbralikkust, hinnata tuleb kogu seebi keemilist koostist. Looduslikku seepi on kasutatud aastatuhandeid. Uuringud on, et seebi kasutamisest tulenev lühiajaline naha pH taseme tõus ei oma pikaajalist mõju naha pH tasemele ja selle regulatsioonile (3). Sünteetiliste seepide puhul on paraku sünteetiliste koostisosade pikaaegne mõju veel teadmata.
Kasutusmugavus
Kasutusmugavuse mõttes pole looduslikul ja sünteetilisel seebil erilist vahet, eriti kui mõlemad on tahkel kujul. Väike erinevus võib siiski tulla seebi kujust. Nii looduslikke kui ka sünteetilisi seepe leidub väga erinevates formaatides ja kujudega. Sünteetilised seebid, mida valmistab suurepäraselt kaubanduslikult tööstuslikult, on voolulisema ja kaunima väljanägemisega kui looduslikud seebid, mis tihti valmivad käsitööna. Kuid väljanägemine on puhtalt maitse küsimus ning voolujoonelisus ei pruugi alati olla parem, vastupidi, võib muuta seebi ka hoopis poolemini käsitletavaks.
Pakend
Pakendi on eriti oluline selle keskkonna mõju, nii selle kulunud ressursside hulk, aga ka see, mis saab pakendist peale toote puhul kui lihtne on selle ümbertöötlemine või taaskasutusse võtmine. Looduslik seep on lihtne pakitud lihtsasse paberist või kartongist pakendisse, mis on kergesti taaskäideldav, paremal juhul ka biolagunev ning kodustes tingimustes komposteeritav. Väiketootjate valmistatud looduslikud käsitööseebid võib mõnikord olla ka pakendivabalt. Tööstuslikult valmistatud sünteetilised seebid on valdavalt samuti pakendatud paberist või kartongist pakendisse, need ei pruugi olla päris samad keskkonnasõbralikud kui pakendid, mida looduslike seepide puhul (erinevus kasutamiseks mõeldud trükivärvides, pakendi koostises jmt). Paberist ja kartongist pakendi kõrval leidub paraku hulgaliselt ka plastpakendisse pakendatud sünteetilisi seepe.
Valmistamisviis
Loodusliku koostisega seebid on valmistatud käsitööna väikestes kogustes väiketootjate poolt. Sünteetilised seebid seevastu on suurepäraselt valmistatud tööstuslikult suurtes kogudes suurtes hargmaiste korporatsioonide poolt. Taoline masstootmine omab kahtlemata ka suuremat keskkonnamõju, räägitakse sotsiaalsetest mõjudest nagu töötajate madal palk, kehvad töötingimused jmt. Käsitööseepi tarbides aga aitad toetada kohalikku väikeettevõtlust.
Kokkuvõte
Loodusliku seebi üheks peamiseks eeliseks sünteetilise seebi ees on 100% looduslik koostis. Lisaks sellele on looduslik seep ka keskkonnasõbralikum. Looduslik seep keerulist pakendit ning ei vaja kartongi lihtsasti taas käideldavast või biolagunevast paber – pakendist. Looduslik on valmistatud käsitööna väikeettevõtja poolt, samas kui sünteetilised seebid on võimalikult valmistatud masstootena suurte korporatsioonide poolt. Seega eelistades looduslikku seepi väldid asjatut ja erinevaid kokkupuudet erinevate sünteetiliste ühenditega, aitad säästa keskkonda ning toetada väiketootmist.